Створено: Понеділок, 22 січня 2024 Надрукувати

До дня Соборності
22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо важливі свята — проголошення Української Народної Республіки, Акт Об'єднання українських земель та День Соборності.

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо важливі свята — проголошення Української Народної Республіки, Акт Об'єднання українських земель та День Соборності.

Понад 100 років тому, 22 січня 1918 року, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік, 22 січня 1919 року відбувся Акт злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.

Щороку 22 січня, у день проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР, Україна відзначає День Соборності.

У переддень 71-ї річниці проголошення Акта Злуки, 21 січня 1990 року, в Україні відбувся «Живий ланцюг», як символ єдності східних і західних земель України. Акція, організована учасниками українського національно-демократичного руху, стала однією з наймасовіших у тогочасній Центрально-Східній Європі. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Захід засвідчив, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії. Ця подія стала одним із провісників падіння СРСР і відновлення незалежної України.

Гасло до відзначення Дня Соборності – 2024 «Наша єдність – наша зброя».

Проголошення Соборності 22 січня 1919 року, коли Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка об’єдналися в соборну державу, увінчало прагнення до єднання українців, розділених кордонами тогочасних імперій. Ця подія повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об’єднав Сталін у 1939 році.

Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність буде цілковито відновлена після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність – мета Перемоги.

Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього, як на полі бою, так і в тилу. Коли ми, з різних регіонів, разом працюємо, боремося з окупантами, створюємо знакове і важливе, адже ціль у нас спільна: незалежна, демократична і соборна Україна. Єднаймося!

З нагоди Дня Соборності України Державний архів м. Києва презентує добірку документів, що висвітлюють ці історичні події. Пропонуємо Вашій увазі деякі з них.

https://archive.kyivcity.gov.ua/index.php/hromadianam/vystavky/1342-do-dnia-sobornosti